Gryzonie najczęściej pojawiają się w domach jednorodzinnych, centrach handlowych, miejscach usług motoryzacyjnych, pomieszczeniach piwnicznych, garażach. Jednak nie można także wykluczyć obecności tych szkodników w wielopiętrowych budynkach mieszkalnych.
Ci mali nieproszeni goście dokonują zniszczeń na mieniu, uszkadzając meble, sprzęt, urządzenia RTV czy przegryzając kable. Stanowią też zagrożenie dla żywności, mogą dostać się zarówno do domowych zapasów, jak i produktów rolnych. Co więcej, obecność gryzoni wiąże się z ryzykiem rozprzestrzeniania się groźnych chorób. Z tych powodów mogą być Państwo zmuszeni do walki ze szkodnikami, co wymaga nakładów finansowych oraz poświęcenia swojego czasu.
Jesień to pora, kiedy najbardziej można doświadczyć obecności gryzoni. W tym właśnie okresie robią zapasy na zimę i w celu zdobycia pokarmu wchodzą we wszystkie dostępne szczeliny w danym pomieszczeniu.
Do najczęściej zwalczanych gryzoni należą: myszy domowe i polne, oraz krety.
Istnieje wiele sposobów i metod na pozbycie się gryzoni. Jednak warto zaufać specjalistom i przekazać to uciążliwe zadanie w nasze profesjonalne ręce.
Deratyzację przeprowadzamy w następującej kolejności:
- badanie obiektu (zostaje określony gatunek gryzonia, jego zbliżona liczebności, w miarę możliwości zostają wykryte nory),
- wybór sposobu i metody likwidacji,
- przeprowadzenie prac,
- sprawdzenie efektów po miesiącu.
Sposoby przeprowadzania deratyzacji
- Profilaktyczny
Jest to działania mające na celu zapobieganie pojawieniu się szkodników w pomieszczeniach mieszkalnych i na terenach otwartych. Procedury te zazwyczaj przeprowadza się 2 razy w roku, wiosną i jesienią. Profilaktyka obejmuje oczyszczanie terenu ze śmieci i innych zanieczyszczeń oraz usuwanie odpadów.
Kolejne działania to montaż kratek na otwory wentylacyjne, uszczelnianie wszelkiego rodzaju dziur w pomieszczeniach oraz rozstawienie pojemników z trucizną, aby zapobiec rozmnażaniu się gryzoni.
2. Bieżący
Jest to likwidacja gryzoni w sytuacji, która tego wymaga, czyli gdy szkodniki już pojawią się na danym terenie. Zaleca się przeprowadzanie bieżącej deratyzacji raz w miesiącu we wszystkich lokalach mieszkalnych i niemieszkalnych, kompleksach uzdrowiskowych, centrach handlowych, pomieszczeniach produkcyjnych i magazynowych. Dzięki temu zabiegowi zapewnią sobie Państwo spokój, bezpieczeństwo, dobre zdrowie, a także zostanie zahamowany proces rozmnażaniu się gryzoni.
Po ustaleniu sposobu deratyzacji odpowiedniego dla danego terenu, można przejść do wyboru właściwej metody pozbycia się gryzoni. Istnieje kilka możliwych opcji.
Metody likwidacji gryzoni
– biologiczna – uwzględnia wykorzystanie innych zwierząt, w tym ptaków, w celu naturalnej likwidacji szkodników. Ta metoda nie jest najbardziej skuteczna, wymaga czasu i nie zawsze przynosi zadowalające efekty.
– chemiczna – jest to najczęściej wybierana metoda. Polega na odkażeniu zainfekowanego terenu za pomocą profesjonalnych środków – rodentycydów. Wypełnia się nimi specjalne pojemniki lub stosuje bezpośrednio na nory szkodników, zrobione przez nich dziury i przejścia. Ta metoda jest najskuteczniejsza i jednocześnie nie potrzebuje dużych nakładów finansowych, czasu i wysiłku. Nadaje się do stosowania zarówno na terenach otwartych, jak i w pomieszczeniach.
– gazowa – polega na rozpyleniu trujących środków na zainfekowanym obszarze. Podczas stosowania tej metody w pomieszczeniach ważne jest, aby przez pewien czas nie przebywali w nich ludzie i zwierzęta.
– fizyczna – jest to wyłapywanie gryzoni za pomocą urządzeń mechanicznych.
Wybór najlepszego sposobu i metody deratyzacji
Tak działa nasza firma! Rozwiążemy każdy Państwa problem!