Bez kategorii

Pluskwy w domu – co robić?

Każdy z nas może się zetknąć z pluskwami w swoim domu. Nieważne, czy jest to mieszkanie komunalne, czy luksusowa rezydencja – nie ma to znaczenia dla pluskiew. Najważniejsze, aby w danym lokalu przebywał człowiek, a pluskwa znajdzie sobie suche i ciepłe siedlisko. Szkodnik ten jest nocnym owadem. Jego największa aktywność przypada głównie na czas od pierwszej w nocy do wczesnego ranka, kiedy człowiek jest pogrążony w głębokim śnie i pozostaje bez ruchu. Pluskwy nie pokazują się, gdy w pomieszczeniu jest jasno, dlatego bardzo trudno je wykryć.

Oznaki obecności pluskiew

 Istnieje kilka powodów, które wskazują, że w pomieszczeniu znajdują się pluskwy.

– Przede wszystkim są to czerwone, swędzące plamy na skórze wyglądające jak ścieżki. Są to ślady po ukąszeniu pluskiew, podobne do ukąszenia komarów. Miejsce ukłucia może być bardzo twarde i swędzące.

– Krew na prześcieradle. Po ukąszeniu owada z tego miejsca na skórze zazwyczaj sączy się krew. Dlatego można zauważyć jej ślady na pościeli.

– Obecność jaj pluskiew w sypialni, czarnych punkcików, pałeczek chitynowych. Najczęściej można je znaleźć na powierzchni tapicerki lub pod nią oraz w trudno dostępnych miejscach, a także na innych elementach wyposażenia sypialni.

– Nieprzyjemny, słodkawy zapach w pomieszczeniu. Występuje tylko w sytuacji dużego skupiska owadów.

Po odkryciu co najmniej jednej z powyższych oznak, konieczne jest natychmiastowe zbadanie sypialni i sąsiedniego obszaru w celu odnalezienia siedliska pluskiew.

Jak wygląda pluskwa domowa?

Ten mały szkodnik ma czerwono-brązowy kolor. Jego rozmiar wynosi około 5-8 mm. Pluskwa nie jest owadem latającym, działa nocą. Żywi się ludzką krwią, ale może też atakować zwierzęta, co jednak zdarza się bardzo rzadko, gdyż jest jej niezwykle trudno przedostać się pod sierść. Owad nie ma zębów, dlatego nie może gryźć. Natomiast przebija skórę specjalną trąbką i ssie krew, podobnie jak komary. W przypadku gdy pluskwa długo egzystuje bez ludzkiej krwi, może atakować również w dzień, wtedy jej kolor jest blady. Samice składają codziennie po 10-12 jaj, a rozmnażanie odbywa się niezwykle szybko. Jaja tego pasożyta przypominają ziarna ryżu o białym kolorze. W zależności od miejsca ich złożenia, po 7-14 dniach wykluwają się nowe osobniki. Pluskwy nie tworzą gniazd w całym mieszkaniu, lecz przemieszczają się grupowo w kierunku sypialni.

Szkodliwy wpływ pluskiew na zdrowie

W dzisiejszych czasach zwalczanie pluskiew jest łatwiejszym procesem niż dawniej, jednak ich towarzystwo jest wciąż nieprzyjemne. Śpiąca osoba może zostać ukąszona do 500 razy w ciągu nocy. Rano ślady po ukąszeniach swędzą, a ich rozdrapywanie powoduje uszkodzenie powierzchni skóry. Co więcej, u pokąsanej osoby mogą pojawić się zaburzenia psychiczne czy nawet depresja.

     Ponadto pluskwy są nosicielami niebezpiecznych chorób takich jak: wirusowe zapalenie wątroby typu B, wąglik, gruźlica, bruceloza, dur brzuszny, tularemia.

Możliwe następstwa ukąszenia przez pluskwy:

– zaczerwienienie skóry i swędzenie,

– podwyższona temperatura, nudności,

– alergie, pokrzywka (zdarzały się przypadki wstrząsu anafilaktycznego),

– stany zapalne skóry, pojawienie się ropy w miejscach ukąszeń,

– brak snu, zmęczenie, nerwowe reakcje.

Większość osób toleruje ukąszenia pluskiew, ale u szczególnie wrażliwych osób natychmiast pojawiają się opisane wyżej objawy. W takim przypadku konieczna jest interwencja medyczna.

Skąd biorą się pluskwy

Szkodniki „przeprowadzają się” z pomieszczenia do pomieszczenia, pozostając wczepionym na człowieku lub do jego rzeczy. Mogą też przemieszczać się samodzielnie. Jako drogi do przejścia wykorzystują:

– szyby wentylacyjne,

– rury kanalizacyjne,

– ściany budynków, głównie zewnętrzne,

– gniazda przelotowe.

Ludzie sami mogą przynieść pluskwy do swojego domu. Najczęściej odbywa się to przy okazji zakupu używanych rzeczy, mebli, sprzętu AGD, tekstyliów. Pluskwy można również „złapać” w zatłoczonych miejscach, najczęściej w hotelach, szatniach, hostelach itp.

Jak skutecznie pozbyć się pluskiew

Najlepszym rozwiązaniem na pozbycie się pluskiew jest niezwłoczne wezwanie specjalistów z naszej firmy i przeprowadzenie profesjonalnej dezynsekcji całego lokalu, ponieważ pluskwy po zasiedleniu się w jednym rogu mieszkania szybko przemieszczają się na sąsiednie obszary. Ważne jest, aby zawsze odkażać wszystkie pomieszczenia w lokalu. Dezynsekcja tylko jednego miejsca powoduje, że pluskwy mają czas na ucieczkę do innego pokoju, co znacznie utrudnia ich całkowite zwalczenie.

Tymczasowa wyprowadzka z domu, w którym wykryto pluskwy, nie pomoże w walce z tymi szkodnikami. Pluskwy mogą popadać w anabiozę i pozostawać w tym stanie ponad rok. Dlatego najlepiej pozbyć się ich za pomocą dezynsekcji. Procedura odbywa się sprawnie i jest niedroga. Stosowana przez nas metoda zimnej mgły skutecznie zlikwiduje nie tylko pluskwy w Państwa domu, ale także wszystkie inne szkodniki, które w danym momencie mogą przebywać w mieszkaniu.